LumberJocks

Wooden Gear Clocks

  • Advertise with us
Blog entry by Arif DALKIRAN posted 03-11-2018 05:29 PM 1016 reads 0 times favorited 4 comments Add to Favorites Watch

AHŞAP DİŞLİ SAAT ÇALIŞMASI

Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar, uzun zamandır yapmak istediğim saat çalışmamı tamamladım. Çok iyi olmasa da videosunu sizlerle paylaştım. Şu anda sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Her kurulumda 11 saat’ çalışmasını sürdürüyor. Bu süreçte 3 dakika ileri gidiyor. Bence bu tip bir saat için makul bir sapma.

Bu çalışmamda edinmiş olduğum bir kısım bilgileri sizlerle paylaşacağım, zannedersem bu bilgiler bu tip bir saat çalışması yapmak isteyen arkadaşlara bir nebzede olsa yardımcı olacaktır.
Genel itibariyle en önemli unsur dişlilerin ve diğer aksamın kesimi ve delinmesi esnasında çok hassas olmak gerekiyor. Mikrometre bazında.
Ben bu çalışmada proje dışına çıkarak bazı muhtelif değişiklikler yaptım. Bunlardan kısaca bahsetmem gerekirse:
1-mil olarak 6mm pirinç kullandım.
2-ahşap ana dişli aksamın delik çaplarını 10mm delip, 10mm pirinç malzemeden iç çapı 6mm olan kovanlar hazırlayıp büyük ve küçük dişlileri bu kovanların üzerine monte ettim. Yani dişliler 6mm’lik miller üzerinde bu kovanlar sayesinde çok daha rahat dönüyor.
3-çok dikkat edilmesi gereken bir konuda ahşap seçimi, ben bu konuda elimde olan 10mm kontrplak kullandım. Ama sizlere tavsiyem çok yapraklı malzeme kullanın, yâda lamine edilmiş masif
4-benim yapmış olduğum saat modelindeki 36 numaralı ratchet isimli dişliyi mutlaka çok sert bir ahşaptan yapmaya çalışın. Saatin en çok yük gören ve yıpranacak olan kısmı bu dişli.
5-birde bu dişlideki kuvveti saat dişlilerine aktaran 31 numaralı pawl isimli parçayı ben değiştirdim. Çünkü projeye uygun yaptığım parça çok zayıf kaldı. Projedekinden daha kalın, plan ölçüsü olarak, ahşap bir parça yaptım ratchet isimli parçanın dişlerini de derinleştirdim. Pawl kolunun ratchet dişlilerine sıkı oturması için de pawl alt ucuna bir yay bağladım.

6-sarkaç salınışını ayarlamak için üç gece sabahlara kadar uğraştım. Bu konuda iki, iki daha dört eder deme şansım yok. Projeye uyun fakat sonra ayarlamayı kendiniz yapacaksınız.
7- escapememnt isimli 22 numaralı parçaya takılan, zamanı ayarlamanızı sağlayacak olan 23-24 numaralı palet isimli parçaların yapımına çok hassasiyet gösterin. Delik çapları ve açılar çok önemli.

8- bu saatin çalışabilmesi için ihtiyacı olan gücü sağlayacak ağırlık (kg) alttaki yazıdan da anlaşılacağı üzere yaklaşık 2700 gr. (3. Any suitable material can be used for the weight. The mass of the weightwill need to be established by experiment, but a good starting point would be 6 lbs.) fakat şu anda benim saatim 1100 gr lık bir ağırlıkla çok rahat çalışıyor. Bir miktar daha da azaltabilirim.

9-ağırlığın fazla olması taşıyıcı omurgaya yük bindiriyor. Buda bir müddet sonra millerin sıkışmasına sebebiyet verebiliyor.

10-taşıyıcı omurganın parçalarını çok sıkı esnemeyecek, fakat ihtiyaç olduğunda da sökülecek şekilde yapmak gerekiyor. Omurgada oluşabilecek her türlü esneme direk dişlilere yük bindire biliyor.

11- şimdilik benim aklıma gelen önemli noktalar bunlar, sormak istediğiniz bir şeyler olursa severek cevaplarım.

Kesme, delme, zımparalama, millerin uçlarını ve gövdesini temizleme, Maksimum dikkat Minimum kusur. Çok sabırla çalışmak gerekiyor. Çünkü yapacağınız bu çalışma neticede yer çekimi kuvvetiyle çalışacak bir makine ve çalışmaya başladığında size zamanı gösterecek.

https://youtu.be/zmgo4aDHlC8

Yapacak arkadaşlara kolay gelsin. Ben çok keyif aldım.

-- Arif Dalkıran, Marmara sea, Buyukada, Istanbul, Turkiye, www.arifdalkiran.com4 comments so far

View crowie's profile

crowie

5259 posts in 3289 days


#1 posted 03-11-2018 10:46 PM

Now as an Aussie my English isn’t that good neither at times my American or Canadian, so I’m sorry to say this write up is way beyond me indeed… Any chance of an English translation please…

-- Lifes good, Enjoy each new day...... Cheers from "On Top DownUnder" Crowie

View Arif DALKIRAN's profile

Arif DALKIRAN

156 posts in 1439 days


#2 posted 03-11-2018 11:47 PMNow as an Aussie my English isn t that good neither at times my American or Canadian, so I m sorry to say this write up is way beyond me indeed… Any chance of an English translation please…

- crowie

sorry,
I also know a little English.
I am using a lot of my google translations.
you copy and paste with google translate.
Thanks

-- Arif Dalkıran, Marmara sea, Buyukada, Istanbul, Turkiye, www.arifdalkiran.com

View bushmaster's profile

bushmaster

4164 posts in 3620 days


#3 posted 03-12-2018 03:34 AM

Looks too complicated for me, admire your work always.

-- Brian - Hazelton, British Columbia

View crowie's profile

crowie

5259 posts in 3289 days


#4 posted 03-12-2018 09:52 AM

Now as an Aussie my English isn t that good neither at times my American or Canadian, so I m sorry to say this write up is way beyond me indeed… Any chance of an English translation please…

- crowie

sorry,
I also know a little English.
I am using a lot of my google translations.
you copy and paste with google translate.
Thanks

- adali

I did the translation through MS Word…

friendly greetings to all of you first, I completed my work hours I wanted to do for a long time.
Although it is not very good video I shared with you the.
Currently continues to work seamlessly.
Each of 11 hours ’ work. In this process, 3 minutes fast.
I think it’s kind of a reasonable deviation per hour.
I am a part of this work seems to have got the information, I’m going to share with you, I think this information is that kind of time if a modicum of friends who want to make it work.
The most important element is usually called the gears and other components have to be very sensitive during cutting and drilling. Micrometer basis.
I’m in this study, I made changes to some of the various project out.
One of these briefly mention if necessary:
1-I used 6 mm rice as the shaft.

2-wooden main gear mechanism through the hole diameter 10 mm, 10 mm inner diameter of 6 mm from the brass shells and large and small gears I mounted these hives. I mean that on a 6 mm gear box shafts through the hives is much more convenient.

3-a topic that needs to be very careful about this, wood selection, I’ve used the 10 mm plywood. But I suggest you use the multi-blade material, or laminated solid wood

4-my dişliyi my time 36-numbered element in a very hard wood ratchet named try necessarily. Most of that will load and yıpran gear.

5-This transmits to the force’s no. 31 hours-toothed gear pawl I altered the track named. Remained very weak, because projects I’ve done parts. Projedekinden a thicker, a piece of wood, as a measure of the plan did I deepen teeth of the ratchet ”. Sit tight to the arm to ratchet gear pawl also tied a bow bottom end of the pawl.

6-pendulum salınışını to three nights to set. Two, will have no chance to say two more four. Follow the project but then you will yourself to set.

7-escapememnt you to set the time that plugs into number 22, named the 23-24 pallet to the construction of many of the parts named precision. Hole diameters and angles are very important.

8-this clock will provide the power needed for weight (kg) suggests the article approximately 2700 g (3. Any suitable for material can be used for the weight.
The mass of the weightwill need to be established by experiment, but a good starting point would be 6 lbs.) but right now my watch with great weight 1100 gr is very comfortable. Can I reduce a further amount of.

9-is more than the weight he puts her on the load-bearing spine. After a while, the Buddha of impingement.

10-carrier the backbone will stretch very tight the pieces, but also will be removed when you need review on …
Good luck to our friends to do. I really enjoyed.

-- Lifes good, Enjoy each new day...... Cheers from "On Top DownUnder" Crowie

Have your say...

You must be signed in to post the comments.

DISCLAIMER: Any posts on LJ are posted by individuals acting in their own right and do not necessarily reflect the views of LJ. LJ will not be held liable for the actions of any user.

Latest Projects | Latest Blog Entries | Latest Forum Topics

HomeRefurbers.com